Soutěže

Pro rok 2023 vyhlašujeme tyto soutěže:
(je možné se zúčastnit jedné i více soutěží)

Bear Rescue Advanced (standard + stavebnice)

Úkolem robota je v co nejkratším čase nalézt ztraceného medvěda a dovézt ho zpět domů. Soutěž pořádáme ve variantě „Standard“, kde mohou soutěžící postavit robota z čeho chtějí, a „Stavebnice“, kde soutěží roboti postavení čistě z vybrané stavebnice.

Free Style

Soutěž otevřená všem nadšencům. Máte výtvor, který se alespoň vzdáleně týká robotiky? Pak je tato kategorie přesně pro Vás.

Ketchup House (standard + stavebnice)

Dvojice robotů soupeří ve skladu, kdo bude mít na konci zápasu více plechovek s kečupem. Ve skladu je až 12 plechovek kečupu a orientaci robotům usnadňují čáry na podlaze. Který z robotů si doveze víc plechovek na svou domovskou čáru? Soutěž pořádáme ve variantě „Standard“, kde mohou soutěžící postavit robota z čeho chtějí, a „Stavebnice“, kde soutěží roboti postavení čistě z vybrané stavebnice.

Line Follower (standard + stavebnice)

Roboti mají za úkol co nejrychleji sledovat černou čáru. Na dráze však mohou být různé překážky – rozdvojení a spojení tratě, předměty na trati a také přerušení trati. Uspět může jen ten, komu se povede zdolat všechny překážky. Soutěž pořádáme ve variantě „Standard“, kde mohou soutěžící postavit robota z čeho chtějí, a „Stavebnice“, kde soutěží roboti postavení čistě z vybrané stavebnice.

Mini Sumo (stavebnice)

Úkolem robota je vytlačit protivníka z ringu. Robot, který zůstane v ringu déle, vyhrává. Tato soutěž je letos určena pro roboty postavené ze stavebnice – celý robot je postaven výhradně ze součástek, které jsou obsaženy ve vybrané sadě.

Puck Collect (standard + stavebnice)

Jeden robot sbírá modré, druhý červené puky. Jejich úkolem je vozit je do svých startovních oblastí v rozích hřiště. Soutěž pořádáme ve variantě „Standard“, kde mohou soutěžící postavit robota z čeho chtějí, a „Stavebnice“, kde soutěží roboti postavení čistě z vybrané stavebnice.

Roadside Assistance (beginner + advanced)

Havárii na silnici je potřeba odstranit, místo řádně označit a náklad naložit na náhradní vozidlo. Kterému z robotů se podaří lépe zvládnout tuto nepříjemnou situaci? Soutěž pořádáme ve variantě „Beginner“, kde soutěží roboti řízení člověkem pomocí dálkového ovládání a „Advanced“, kde jsou roboti autonomní, tedy rozhodují se sami a člověk je nijak neovládá.

Toy Cleanup (beginner + advanced)

Úkolem robota je uklidit hračky rozházené po pokoji. Soutěž pořádáme ve variantě „Beginner“, kde soutěží roboti řízení člověkem pomocí dálkového ovládání a „Advanced“, kde jsou roboti autonomní, tedy rozhodují se sami a člověk je nijak neovládá.

Varianty soutěží

Pro soutěže Roadside Assistance a Toy Cleanup pořádáme varianty „Beginner“ a „Advanced“. Ve variantě „Beginner“ mohou být roboti při soutěži dálkově ovládáni, ať už pomocí kabelu nebo bezdrátově. V „Advanced“ variantě jsou roboti plně autonomní, takže je kromě odstartování na pokyn rozhodčího nikdo neovládá a o všem rozhodují zcela sami. V obou variantách mohou soutěžící postavit robota z čeho chtějí (samozřejmě jen pokud je to bezpečné).

Soutěž MiniSumo je pořádána pouze v kategorii „Stavebnice“.

V ostatních soutěžích pořádáme varianty „Standard“ a „Stavebnice“. Roboti pro variantu „Standard“ mohou být postaveni z čehokoli; ve variantě „Stavebnice“ si soutěžící vyberou jednu z povolených stavebnic, a pak robota postaví výhradně z jejích dílů. „Stavebnice“ jsou určeny pro soutěžící věkově nejvýše ze středních škol, tj. soutěžící v aktuálním roce mohou být nejvýše studenty posledního ročníku střední školy (mohou tedy již mít „pár týdnů o maturitě“, ale ne „vloni“). V takovém týmu může být i starší osoba jako dozor (například učitel, vedoucí kroužku, rodiče apod.), na robotovi ale pracují pouze mladší členové, dozor je v roli „nehrajícího kapitána“ a především dohlíží na bezpečnost a pohodu mladých členů týmu.

Detailní pravidla můžete nalézt na stránce s pravidly.

Demo

Takto vypadaly některé soutěže v minulých letech. Soutěže pro rok 2023 jsou velmi podobné, ale pravidla si přečtěte důkladně, nejsou zcela totožná s předcházejícími ročníky: